1950/​728

Jørgen H. Møller (f. Aarhus 1948, Møbelarkitekt)

Sæt på ti stole med stel af pitchpine, sæder med flettet papirgarn. Model 401. Designet 1974. Udført og delvist mærket hos J.L. Møller, 1970–80'erne. (10)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Én stol med mindre defekt i flet. Nogle pletter på sæder.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK