Fem billardkugler af udskåret elfenben. Ca. 1900. Diam. ca. 5,5 cm. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. Naturlige revner. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021
33 bud