1747/9
Axel Schovelin (f. København 1827, d. Frederiksberg 1893)
En lille pige vogter får i skovlysningen. Sign. A. T. Schovelin 55. Olie på lærred. 80×112.
Enkelte små retoucheringer. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 20. november 2017
Vurdering
Hammerslag