2411/​167

Marie Tannæs (f. Oslo 1854, d. København 1939)

“Fra Hardanger Fjorden”. Sign. Marie Tannæs 1905. Olie på lærred. 28×42.

Den norske maler, Marie Katharine Helene Tannæs, begyndte på Den Kongelige Tegneskole i Oslo i 1872 under Christian Wexelsen (1830–1883) og gik i 1884 på Den Private Kunstskole ved Christian Krohg (1852–1925), Hans Heyerdahl (1857–1913) og Erik Werenskiold (1855–1938).

Hun tog et studieophold i Paris fra 1888 til 1889 og 1892 først under Gustave-Claude-Etienne Courtois (1852–1923) ved Académie Colarossi, og siden hos Pierre Puvis de Chavannes (1824–1898) i 1892. Senere studierejser gik til Italien 1898 og Sicilien i 1901–1902.

Tannæs fik udmærkelser på verdensudstillingerne i Paris i 1889 og 1900 og i San Fransisco i 1915. Hun havde en bestyrelsespost i Bildende Kunstneres Styre 1913–15 og sad fra 1909 til 1914 i juryen for Høstutstillingen, hvor hun næsten hvert år fra 1883 til 1934 udstillede. Hendes værker, der hovedsagelig tæller landskaber og personskildringer, er udstillet på flere norske museer, herunder Nasjonalgalleriet.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1408, 2014 nr. 27.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Krakeleringer. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK