1432/805
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-personers sofa med ben af teak. Betrukket med lyst patineret naturskind. Model 2332. Formgivet 1971. Udført og mærket hos Fredericia Furniture.
Fremstår med brugspatina, herunder ridser, mærker, mindre pletter samt overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 5. august 2014
Vurdering
Hammerslag