873/​25

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

Hos fiskerkonerne på Gammel Strand i København. Sign. Paul Fischer 1923. Olie på lærred. 91×122.

Fiskerkonerne på Gammel Strand er et klassisk Paul Fischer-motiv, der også har været anvendt hyppigt af andre danske malere. Motivets popularitet skyldes utvivlsomt, at de rapkæftede fiskerkoner ved deres stader i byens hjerte har været kendt af Københavnerne gennem århundreder. Filologen, professor N. C. L. Abrahams beretter i sine barndomserindringer om forholdene på Gammel Strand omkring år 1800: “Fiskerkjærlingerne vare i høi Grad støiende og uregjerlige. For at holde Styr paa disse Amazoner var der paa Fortouget ved Canalen opreist en Pæl, hvori der hang et Halsjern i en Kjæde; dette var den saakaldte Gabestok, og vi havde et par Gange det tragikomiske Syn at see en af disse balstyrige Damer paradere med Jernet om Halsen, med en Vægter paa hver Side, og omgiven af en Sværm hujende og jublende Drenge”. (København før og nu - og aldrig, bind 3, 1988, side 369). I Paul Fischers maleri fra 1923 fremstår fiskerkonerne anderledes fredelige. Siddende i to lange rækker på deres træskamler i de karakteristiske dragter med de hvide hovedklæder, er de klar til at lange fisk ud til interesserede kunder.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier & bøger, 19. september 2017

Vur­dering

250.000–350.000 DKK

Hammerslag