1946/​368
Napoleon III kamingarniture af forgyldt bronze og blå 'Bleue de Roi' porcelæn, mærket 'S.Marti et co, Popon a Paris'. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 57. (3)

Be­skriv­el­se

Napoleon III kamingarniture af forgyldt bronze og blå 'Bleue de Roi' porcelæn, bestående af et par femarmede kandelabre og kaminur med skive af hvid emalje, skiven mærket 'S.Marti et co, Popon a Paris'. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 57. (3)

Kamingarnituret er købt hos F. Schythe kunst og galanterihandler Kgs. Nytorv.

Forgyldning slidt. Revner på urskiven. Glas i bagdør revnet. Pendul medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Ure ▸ Konsol-, kamin- og vægure

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag

12.500 kr.

(Autobud) 12.500 kr.
12.000 kr.
11.500 kr.
(Autobud) 11.000 kr.
11.000 kr.
10.500 kr.