1946/368
Napoleon III kamingarniture af forgyldt bronze og blå 'Bleue de Roi' porcelæn, bestående af et par femarmede kandelabre og kaminur med skive af hvid emalje, skiven mærket 'S.Marti et co, Popon a Paris'. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 57. (3)
Kamingarnituret er købt hos F. Schythe kunst og galanterihandler Kgs. Nytorv.
Forgyldning slidt. Revner på urskiven. Glas i bagdør revnet. Pendul medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag