Diana (Scultori) Mantuana, efter Giulio Romano (f. Mantua 1547, d. Rom 1612)
Kristus og Synderinden. 1575. Tryksign. Diana Scultora Mantuana. Kobberstik på ribbet papir. Senere aftryk med Rossi's adr. 1633. Bladstørrelse 42×57,5.
Diana Scultori (også kendt som Diana Mantuana) er en af de tidligst kendte kvindelige kobberstikkere. Hun blev født i Mantua, Italien, og lærte kobberstikteknikken af sin far Giovanni Battista Scultori, der var billedhugger og kobberstikker. Hun blev, på et tidspunkt hvor det var højst usædvanligt for kvinder, offentligt anerkendt som kobberstikker, da hun i 1568 lavede kobberstik til Giorgio Vasaris anden udgave af Le vite de' più eccellenti pittori, scultori e architettori (The Lives of the Most Excellent Painters, Sculptors, and Architects).
Diana Scultori var også den første kvindelige kobberstikker, der signerede sine tryk. I 1575, hvor hun flyttede til Rom, fik Diana efter egen forespørgsel tildelt et paveligt privilegie, hvilket gav hende intellektuelle ejendomsrettigheder over hendes værker og gjorde det forbudt at reproducere, kopiere eller sælge dem uden tilladelse, således at hun kunne kontrollere distributionen og tiltrække de rette købere.
Hendes oeuvre består af religiøse og mytologiske motiver. Det sidste kendte tryk af hende stammer fra 1588. Nærværende værk er ét blandt mange kobberstik, som hun lavede efter kunstneren Giulio Romanos værker.
Midterfold. Sider og hjørner med håndteringsmærker og slid. Enkelte pletter. Beskåret. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021
21 bud