2050/​8793

Stor Russisk ikon, Den Hellige Mandylion, Veronikas svededug/Frelseren uberørt af menneskehænder. Tempera på træpanel. Ca. 1800. 63×50.

Mindre krakeleringer samt afskalninger. Restaureret.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag