2050/8793
Stor Russisk ikon, Den Hellige Mandylion, Veronikas svededug/Frelseren uberørt af menneskehænder. Tempera på træpanel. Ca. 1800. 63×50.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Restaureret.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag