836/253
George II lygteur af nøddetræ med spilleværk, skive af messing med forgyldte gennembrudte hjørneornamenter, forsølvet timekrands, værk med dato- og repetion, slagklokke samt spilleværk med ti klokker, to meledier; Charles of Sweden og Charming Phillis. Skive og værk sign. James Chater London, virksom 1726–1762. England, 18. årh.s første halvdel. H. 53.
Russisk kunst, møbler og varia, 28. november 2012
Vurdering
Hammerslag