1948/896
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stort cirkulært fad af lertøj, dekoreret med uranglasur med grønne elementer. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 11,7. Diam. 51,5 cm.
Alders- og brugspatina herunder ridser og mærker. Øverste kant med et større antal reparationer og nogle afslag.
Fra
i
Havnen
Moderne kunst og design, 26. november 2019
Vurdering
Dette emne er udgået