1948/​896

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Stort cirkulært fad af lertøj, dekoreret med uranglasur med grønne elementer. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 11,7. Diam. 51,5 cm.

Alders- og brugspatina herunder ridser og mærker. Øverste kant med et større antal reparationer og nogle afslag.

Fra i Havnen

Moderne kunst og design, 26. november 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Dette emne er udgået