2413/​784

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Isspand af stentøj, dekoreret med grågrøn glasur. Hank af bambus beviklet med flet. Sign. monogram, 15. H. ekskl. hank 12,8. H. inkl. hank ca. 23. Diam. 14,4. B. inkl. hank 19,5.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte sprængte glasurbobler, hidrørende fra fremstillingen.

Moderne kunst og design, 26. marts 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK