2149/​9016

Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sterlingsølv, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, forgyldt værk signeret J. Millington, London, serienr. 10188. Kasser stemplet med årsbogstav for London 1758, mestermærke SP. Vægt i alt 99 g. Kassediam. 40/47 mm.

Proveniens: Privat samling

John Millington er registreret i London fra før 1756 til 1772

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med mindre reparation ved kl. 6, små kantafslag samt lille afslag ved visermidte. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.400 DKK

(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK