Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sterlingsølv, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, forgyldt værk signeret J. Millington, London, serienr. 10188. Kasser stemplet med årsbogstav for London 1758, mestermærke SP. Vægt i alt 99 g. Kassediam. 40/47 mm.
Proveniens: Privat samling
John Millington er registreret i London fra før 1756 til 1772
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med mindre reparation ved kl. 6, små kantafslag samt lille afslag ved visermidte. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger.
En privat samling lommeure, 6. december 2021