1627/524
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Wire Cone”. Et par stole af forkromet stål med rund pladefod, hynder i sæde og ryg betrukket med sort skind. Samt tilhørende bord med kegleformet stamme og plade af hvid laminat. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1989. Bord H. 65. Diam. 75. (3)
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 5. juli 2016
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|