Jens Thrane (f. 1729, d. 1779, dansk maler)
Portræt af Hans von Löwenhielm i harnisk og rød uniformsjakke. Øverst t.h. hans våbenskold. Sign. på bagsiden Pinx Thrane Ao 1767 og betegnet Hans von Löwnhielm Föd 30de Maÿ 1743 Premier Lieteunant ved det Første Fÿnske Cavallerie Regiment. Olie på lærred. 78×63.
Flere større reparationer/lapper på bagsiden. Lærred bør strammes op. Krakeleringer samt afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020