842/​85

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Foaarslandskab med lysegrønne Marker; et Vandhul til h. Mogenstrup”. Sign. L. A. Ring 88. Olie på lærred. 33×59.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 118.

Proveniens: Apoteker, fabrikant og forfatter Otto Benzon.

Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK