Fire dele kobbertøj, bestående af senempire samovar med greb af sortlakeret træ, kasserolle, pande og isform. 19. årh. Samovar H. 46. Kasseroller H. 12. Diam. 19,5. Isform Diam. 20. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage inklusiv buler, ridser og mærker. Samovar med reparationer ved hanke. Isform trykket ved kant og på låg, låget passer ikke. Kasserolle irret indvendig. Pande med repareret hank, aflejringer indvendig.
Varia, 25. maj 2017