795/​523

Ferdinand Richardt (f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895)

Købt i november 2008 af Frederiksborgmuseet.

Hillerøds borgere betragter Frederiksborg Slots brand natten mellem d. 17. og 18. december 1859. Sign. F. Richardt 1865. Olie på lærred. 76×112.

Malerier og tegninger, 20. november 2008

Vur­dering

75.000–125.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK