Russisk ikon med fremstilling af Skt. Nikolaj. Tempera på træ. Rigt punslet rizza af forgyldt sølv, hvorpå hjørnebånd og sideornamenter med opak cloisonné emalje i stiliseret dekoration. Mestermærke antagelig AC, Moskva bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. 27×22 cm.
Undersøgt med rizza på. Ikon med minimale ridser. Rizza med minimale mærker og buler. Emalje ornamenter med enkelte ujævnheder og en sidder lidt løst.
18 bud
1155096 | ||
853208 | ||
1155096 | ||
853208 (Autobud) | ||
1155096 | ||
853208 (Autobud) | ||
844269 | ||
853208 (Autobud) | ||
844269 | ||
853208 (Autobud) | ||
844269 | ||
853208 (Autobud) | ||
844269 | ||
853208 (Autobud) | ||
844269 | ||
853208 | ||
274699 | ||
853208 |