2445/​5

Russisk ikon med fremstilling af Skt. Nikolaj. Tempera på træ. Rigt punslet rizza af forgyldt sølv, hvorpå hjørnebånd og sideornamenter med opak cloisonné emalje i stiliseret dekoration. Mestermærke antagelig AC, Moskva bymærke, lødighed 84. 19. årh.s slutning. 27×22 cm.

Undersøgt med rizza på. Ikon med minimale ridser. Rizza med minimale mærker og buler. Emalje ornamenter med enkelte ujævnheder og en sidder lidt løst.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

18 bud

1155096 4.200 DKK
853208 4.000 DKK
1155096 3.800 DKK
853208 (Autobud) 3.600 DKK
1155096 3.600 DKK
853208 (Autobud) 3.400 DKK
844269 3.200 DKK
853208 (Autobud) 3.000 DKK
844269 2.900 DKK
853208 (Autobud) 2.800 DKK
844269 2.700 DKK
853208 (Autobud) 2.600 DKK
844269 2.500 DKK
853208 (Autobud) 2.400 DKK
844269 2.300 DKK
853208 2.200 DKK
274699 2.100 DKK
853208 2.000 DKK