Emanuel Larsen (f. København 1823, d. sst. 1859)
Marine fra Falsters kyst. Utydeligt signeret. Dateret 1852. Olie på lærred monteret på lærred. 29×36.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer. Mindre afskalninger. Enkelt retouchering.