2039/950
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290”. Lænestol med stel af eg, løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med blå uld. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Betræk delvist falmet
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud