L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Kirken og Præstegaarden i Høje Taastrup. Sommer”. Sign. L. A. Ring 1903. 39×60.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 507.Udstillet: Kunstforeningen, “Fortegnelse over Arbejder 1901–1914 af L. A. Ring”, 1914 nr. 18.Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling (1910). Arkitekt Viggo Woldbyes samling (1914). Generalkonsul V. Glückstadts samling, dennes auktioner, del II, Winkel & Magnussen 14, 1923 nr. 58.
Udsøgte malerier, 9. marts 2005