921/​322

William Addis, London

George III lygteur med spilleværk i kasse af nødderod med montering af forgyldt bronze og metal, skive af forgyldt messing med buet top og forsølvet skive med 'Strike-Silent' samt timekrans sign. 'William Addis London', midten af skiven med kalender, gennembrudt hjørneornemantik, værk med gentagelsesfunktion, spilleværk med otte klokker og en separat slagklokke. England, 18. årh.s midte. H. 69. B. 36. D. 26.

The clockmaker William Addis, worked at Birchin Lane, London and was apprenticed in 1738. Later Master of the Clockmakers' Company in 1764 untill he died in 1785.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Værket med trænger til rens. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Hver side med senere paneler af gennembrudt messing.

Antikviteter – kunsthåndværk, møbler og tæpper, 11. juni 2024

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK