1401/​557

P. Ipsens Enke & Peter Janus Ipsen

Et par skåle samt en vase af keramik støbt med blomstermotiver i relief. Dekoreret med grøn, rødbrun samt okker glasur. Skåle udført og stemplet hos P. Ipsens Enke, 769. H. 11,5. Diam. 16,5. Vase udført og stemplet hos P. Ipsen, København, 465. H. 26,5. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Indvendigt med spor af kalk. Nogle små afslag langs øverste kanter.

Moderne kunst og design, 30. december 2013

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

800 DKK

800 DKK
750 DKK