2008/599
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 61”. Kvadratisk sofabord med stel af stål, top af klart glas. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 33. L. 80. B. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Top af glas med afslag på det ene hjørne.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag