1921/1511
Victoriansk te- og kaffeservice af sterlingsølv, drevet med bølger og kæmninger, svungne lågknopper, greb af elfenben. Bestående af kaffekande H. 23 cm, tekande H. 18 cm, sukkerskål, indvendig forgyldt Diam. 14,5 cm, flødekande H. 13 cm. Walter & John Barnard, London 1883. Vægt 2137 gr. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. crest indgraveret i cartouche. Elfenbenshåndtag fremstår med revner, gulnede.
Varia, 23. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
16 bud