1338/1601
Kaffesæt af sterlingsølv bestående af mokkakande, sukkerskål og flødekande, med stjerthanke af træ. Jean Larsen. Danmark 20. årh. Vægt 559 gr. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, løse hanke, låg skævt, så det ikke lukker tæt. Mindre buler, ridser og mærker.
Varia, 19. september 2013
Vurdering
Hammerslag
14 bud