Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Kong Edward VIIs kroning. Studie. 1902. Sign. L. T. Olie på malepap. 31×27
Litteratur: Lise Svanholm og Thyge Christian Fønss-Lundberg: “Laurits Tuxen. The Court Paintings”, 2019, afbildet side 164.
Der er adskillige andre skitser med variationer over dette motiv fra 1902 fra kunstnerens hånd registreret i Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxen 1990.
Mindre krakeleringer. Retoucheringer samt minimale folder.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
14 bud