Indisk figur af bronze i form af overkroppen af Lord Vishnu, omgivet af lotusblomst med bevægelige kronblade, monteret på ryggen af en ko, stående på en nyere, rektangulær sokkel af træ. 19. årh. H. 21. Samt kinesisk røgelseskar af bronze i form af drageskildpadde med låg i form af trane. 20. årh. H. 15,5. (2)
Lord Vishnu mangler dele af kronen, hul på bagsiden. Et manglende kronblad samt afslag på nogle blade. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024