2417/​54

Indisk figur af bronze i form af overkroppen af Lord Vishnu, omgivet af lotusblomst med bevægelige kronblade, monteret på ryggen af en ko, stående på en nyere, rektangulær sokkel af træ. 19. årh. H. 21. Samt kinesisk røgelseskar af bronze i form af drageskildpadde med låg i form af trane. 20. årh. H. 15,5. (2)

Lord Vishnu mangler dele af kronen, hul på bagsiden. Et manglende kronblad samt afslag på nogle blade. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK