2008/​74

Almue armstol af bemalet træ, udskåret med bladværk, bemalet navnetræk og årstal 1816, sæde af flettet søgræs, broderet agehynde medfølger. Lars Hugger stil. 19. årh.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne. Revner i træet.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag