2434/​767

Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)

To fade af stentøj. Dekoreret med sortglaserede bibelske motiver på turkisblå base. Udvendigt dekoreret med mørkebrun glasur. Sign. Jais, samt 4–10-58. Kgl. P. H. 2,7. Diam. 19. (2)

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Det ene fad med afslag på øverste kant.

I Lyngby
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

101183 1.000 DKK