12039/​112

Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)

Fritstående to-pers. sofa med ben af bejdset bøg. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret sort skind. Udført hos Vejen Polstermøbelfabrik. L. ca. 125.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Læderet med slitage.

Kunst, antikviteter & design, 24. september 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK