12039/112
Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Fritstående to-pers. sofa med ben af bejdset bøg. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret sort skind. Udført hos Vejen Polstermøbelfabrik. L. ca. 125.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Læderet med slitage.
Kunst, antikviteter & design, 24. september 2020
Vurdering
Hammerslag