2435/834
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor vase af lertøj dekoreret med sort/hvid dobbeltglasur. Sign. HAK, stemplet Made in Denmark. Udført hos Kähler. H. 32.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Flere mindre glasurafslag på øverste kant, samt få minimale glasurafslag på fodrand.
Vurdering
800608 | ||
853301 | ||
800608 |