919/​89

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

Ungt par fra Skagen sidder i en døråbning med udsigt ud mod stranden og havet. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 62×48.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 497, 1987 nr. 6.

Et tilbagevendende motiv i Anna Anchers værker er kvinden, der sidder bøjet over sit håndarbejde, ofte skildret siddende i et interiør hvor solens stråler falder ind i rummet gennem et vindue. Her sidder en ung Skagenskvinde bøjet over sit strikketøj på dørtærsklen ud mod et strandlandskab badet i den sidste sols gyldne stråler, der samtidig reflekteres i bagvæggens lyserøde murværk. Udenfor - lige på den anden side af dørtærsklen - sidder en ung Skagensfisker på dørtrinnet ved kvindens fødder og ser op på hende. Et stævnemøde - måske - efter dagens dont. Hele sceneriet er badet i Anna Anchers karakteristiske sarte lys farver - lys grøn, blå, gul og rød. Kun strikketøjet skiller sig ud med en stærk klar blå farve i midten af billedet.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

170.000 DKK