2416/700
Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)
Cirkulært spisebord af palisander med udtræk samt to tillægsplader med sarg. Opsat på tilspidsende ben. Formgivet 1950. Udført hos P. Jeppesen. 1960'erne. H. 72. Diam. 135. L. 245. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Mindre gennemslibninger af finér på bordplade.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag