2006/​416

Stort fransk Empire søjleur af forgyldt bronze, frit svingende regulator pendul, skive af hvid emalje, sign. 'Le Roy H.er a Le Roi a Paris'. 19. årh.s begyndelse. H. 54. B. 30. D. 18.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Senere pendul ophæng.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK