2104/934
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Den Spanske Stol”. En hvilestol af eg. Sæde og ryg med patineret kernelæder. Model 2226. Formgivet 1958. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og skjolder.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud