Carl Budtz-Møller (f. Rødby 1882, d. 1953)
Solrigt interiør fra Melsted på Bornholm. Sign. C. Budtz Møller 1924, samt på blændrammen Melsted. Olie på lærred. 67×55.
Proveniens: Nedarvet i kunstnerens familie til i dag.
Mindre stødmærke med minimal revne og afskalning. Mindre krakeleringer samt enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020
61 bud