Dansk maler, 19. årh.
Et skovlandskab med en jæger med sin hund en morgenstund. Usigneret. Olie på lærred. 75×108.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 202, 1966 nr. 42.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer. Enkelte mindre retoucheringer. En minimal perforering samt to mindre vinkelformede rifter med afskalning. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
14 bud