1635/1214
Damearmbåndsur af 18 kt. guld. Mekanisk værk med manuelt optræk. Guldfarvet skive med guldfarvede visere og sorte timemarkører. Intergreret lænke af 18 kt. guld. Omkreds ca. 15,5 cm. Urets diameter ca. 15 mm. 1960–70'erne.
Urets totalvægt ca. 37 gram.
Optrækskrone mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Smykker, 31. august 2016
Vurdering
Hammerslag
10 bud