Frisisk tækkefad af messing, gennembrudt, drevet med frugter og design. 18. årh. Diam. 25 cm. Derudover tripod varmering støbt med fabeldyr Diam. 25 cm, ottesidet relief med fornemt borgerpar betegnet Peter Folckert Diam. 30 cm samt barok lysesaks med bakke, stemplet kronet F3 L. 19,5 cm. (4)
Proveniens: Birgit og Bent Wolstrups Samling
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia (udskudt), 28. september 2017
31 bud