2442/31
Jean-Etienne Liotard, stil, 18. årh.
Portræt af den østrigske kejserinde Maria Theresia i brokadekjole og hermelinsforet kåbe. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 54,5×66.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 479, 1985 nr. 536a, her med tilføjelsen “Tidligere på Stensgaard”.
Fugtskader samt mindre misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Vurdering