2415/260
Kinesisk ottekantet røgelseskar af forgyldt sølv, sider med figurscenerier og blomster, med dekorativ rist. JIN XING 金興 [jyutping GAM HING][shanghaihua JIN XIN]. 20. årh. Vægt 711 g. L. 19,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Bund let indtrykket.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag
33 bud