1336/​19

Anton Raphaël Mengs, kreds, 18. årh.

Portræt af den tyske maler Anton Raphaël Mengs. Usigneret. Olie på lærred. 64×56.

Den tyske hofmaler Anton Raphaël Mengs var en af tidens store portrætmalere, blandt hans portrætter tælles Pave Clemens XIII, Frederik den Store og Katharina II af Rusland.

Lærredet er dubleret. Én reparation/lap på bagsiden.

Ældre malerier og møbler, 2. september 2013

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK