12044/147
Henri Matisse, efter (f. Cateau-Cambrésis 1869, d. Nice 1954)
Komposition. Tryksign. og dateret 1936. Offsetlitografi efter tuschtegning. Motivmål 19×22,5. Rammemål 33,5×43,8.
Fra mappen “Dessins de Henri Matisse”, Edition Cahiers d'Art, Paris. Mappen medfølger ikke.
Kunst, antikviteter & design, 29. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag