2043/571
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
To skåle og to vaser af stentøj. En skål modelleret med skaller i relief, en vase med vertikale riller i relief. Dekoreret med hhv. lys grå, blå og grøn glasur. Sign. monogram, hhv. 181, 147, 124 og 51. H. 6–12,3. (4)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud