1435/717
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/2”. Stel til fem-armet bombardementskrone, bruneret messing og fatningshuse af brun bakelit. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 58 cm.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Ny el-ledning fordres.
Moderne kunst og design, 26. august 2014
Vurdering
Hammerslag