2444/534
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Plat de menage af massiv drejet teak. Bestående af en sennepskrukke med rørepind af eg og glasindsats, en saltbøsse, en peberkværn og en sættebakke. Udført hos Kay Bojesen, peberkværn med Bojesen stempel, sættebakke stemplet Kay Bojesen, Denmark, Teak. H. 6–7,7. Sættebakke: Diam. 17. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasindsatsen er antageligt af senere dato. Bunddæksel på saltbøssen går stramt.
Vurdering
Hammerslag
11 bud